COPD op tijd herkennen helpt om erger te voorkomen

Geplaatst op: november 19, 2025

Op Wereld COPD-Dag roept Longfonds op om beginnende longklachten serieus te nemen. Hoe eerder de ziekte COPD wordt vastgesteld, hoe beter de kwaliteit van leven. Patiënten die op tijd starten met een behandeling ervaren minder klachten en voelen zich beter, vertelt Jiska Snoeck, huisarts en bestuurslid Long Alliantie Nederland.

Meer dan een half miljoen Nederlanders leeft met COPD. Uit de onlangs verschenen Nivel Longmonitor blijkt dat meer dan de helft van mensen met COPD ernstige ziektelast ervaren. Voor veel mensen met COPD zijn alledaagse activiteiten zoals traplopen, boodschappen doen of huishoudelijk werk een grote uitdaging.

Op tijd erbij, is kwaliteit erbij

Tijdig beginnen met behandeling is belangrijk om de klachten van COPD onder controle te houden. Longfonds roept mensen op om beginnende longklachten, zoals hoesten en benauwdheid, serieus te nemen en niet te wachten met naar de huisarts gaan.

Károly Illy, directeur van Longfonds, benadrukt: ‘De cijfers uit de recente onderzoeken bevestigen opnieuw dat COPD grote invloed heeft op het dagelijks leven, zowel lichamelijk als emotioneel. Laat daarom je klachten op tijd onderzoeken. Want als de diagnose in een vroeg stadium wordt vastgesteld is de ziekte beter te behandelen, voordat klachten ernstig worden.’

Veel mensen met klachten stappen niet naar de huisarts uit schaamte

Ook Jiska Snoeck, huisarts en bestuurslid Long Alliantie Nederland, onderstreept het belang van vroegtijdig handelen: ‘Veel mensen met klachten stappen niet naar de huisarts uit schaamte of angst. Ze denken dat er aan hun longklachten toch niets te doen is of zijn bang voor wat de dokter gaat zeggen. Terwijl het ontzettend belangrijk is om wél die stap naar de huisarts te maken. Ik zie in mijn praktijk dat als we COPD eerder opsporen, we echt een verschil kunnen maken. Patiënten die op tijd starten met een behandeling ervaren minder klachten en voelen zich beter.’

‘COPD? Ik had er nog nooit van gehoord.’ Lees op de site van Longfonds het verhaal van Jan Smit.